Onsdag den 21. august kl. 15.48 standsede en patrulje fra Hjørring Politistation en midaldrende mandlig knallertfører på Tårsvej i 9870 Sindal.
En mand blev mandag den 19. august sigtet for at overtræde beredskabsloven i Hjørring. Manden var ikke tilstrækkelig forsigtig med en ukrudtsbrænder, mens han var i færd med at ordne andre ting, hvilket resulterede i en brand.
Mandag kort før midnat blev en kvinde anholdt for spirituskørsel, da hun kørte bil ad Hovedvejen nord for Tornby.
En borger ringede til politiet tirsdag aften, da han var generet af sin nabo, der spillede høj technomusik for åbne vinduer. Anmelderen fortalte, at flere naboer var trætte af larmen.
Mandag aften blev en mand anholdt og sigtet af politiet på Heerfordtsvej i Hjørring. Manden blev standset, mens han kørte på en lille knallert, og blev efterfølgende underkastet en narkotest.
Lørdag aften spottede en patrulje en lille knallert på Hestkærvej i Hjørring. Da knallertføreren så patruljen, vendte han om og forsøgte at køre væk.