10 års fængsel for narkobesiddelse

dato

En 29-årig mand blev den 2. december 2025 idømt 10 års fængsel ved Retten i Hjørring for besiddelse af større mængder af narkotika.

Det oplyser anklager Karlos Dul, der førte sagen for anklagemyndigheden i retten.


Mere præcist blev den 29-årige nordjyde dømt for at besidde 21,409 kg amfetamin, herunder 531 ml. amfetaminolie med en koncentration på 39%, der kan udfældes til 1,560 kg amfetamin i pulverform, samt 5957 stk. ecstasy-piller indeholdende MDMA og 377,41 gram ketamin.

 

Alle de narkotiske stoffer blev fundet af Nordjyllands Politi i forbindelse med en ransagning, der blev foretaget den 16. juni 2025 på en adresse i Hjørring kommune – en adresse, som den nu dømte mand havde en tilknytning til.

 

Den 29-årige mand tilstod forholdet, og han blive dømt i overensstemmelse med anklagemyndighedens påstand, og blev altså i alt idømt 10 års fængsel.  

 

”Det er jeg naturligvis meget tilfreds med – for der er tale om en alvorlig sag; og strafsanktionen viser klart, at vi som samfund ikke accepterer narkotikaforbrydelser. Vi finder det derfor passende, at retten har afsagt en dom, der afspejler sagens alvor,” siger anklager Karlos Dul.

 

Alvorligheden understreges også af, at var rejst tiltale efter straffelovens §191, der kriminaliserer de groveste overtrædelser af lov om euforiserende stoffer.

 

Den dømte blev endvidere, tilføjer anklageren, frakendt retten at føre motordrevet køretøj, bortset fra lille knallert, i 3 år fra endelig dom, idet han den tilbage i maj måned i år kørte galt i en brugsstjålet bil, mens han var påvirket af euforiserende stoffer (kokain).

 

Den 29-årige modtog dommen, og blev fængslet efter dom.

 

Pressens kontaktperson:

  •  Karlos Dul, anklager, 2310 2618
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Nordjyllands Politi.
Kilde: Nordjyllands Politi