Da dagens topscorer Oliver Prince med et mål fra stregen 16 sekunder før tid bragte Elitesport Vendsyssel foran med 26-24 mod SUS Nyborg, var det en cementering af en historisk begivenhed – nemlig den første sejr på fremmed gulv til Vendsyssels hold i 1. division i håndbold.
Endelig må frisørerne og andre liberale serviceerhverv genåbne efter påske. Den 6. april er der igen mulighed for, at blive smukkeseret i de mange frisørsaloner i Nordjylland. Der vil som før nedlukningen, være krav i salonerne, for både frisørerne og jer kunder.
Siden de første vacciner kom til Danmark i slutningen af december, er tusindvis af danskere blevet vaccineret, og inden længe vil endnu flere modtage deres vaccinationstilbud.