Tænk på skraldemanden, når det er glat med slud og sne, lyder opfordringen fra de skraldefolk, som hver morgen tømmer skrald i mørke i alt slags vejr.
Viggo Jensens Eftf. Tømrer- og snedkerforretningen på Leddet 4 – er med sine 105 år - Hjørrings ældste tømrerforretning, som tømrermester Søren Jensen stiftede i 1916. Siden kom nevøen Viggo Jensen til.
Af Torben Vandsted // Fortuna Hjørring
Af Claus Dindler // Elitesport Vendsyssel
Vådrumsmaling, tapetsering og fuldspartling er blot nogle af de opgaver, René Lunderskov Andersen varetager til
I Hjørring by kan du finde Kenny og Karina Kristensen, ejerne bag autoværkstedet ‘Centrum byg’. Som en ekstra udvidelse ovenpå det i forvejen succesrige autoværksted, er der på det seneste blevet bygget en tilbygning. Her er det planen at tilbygningen skal bruges som opbevaring af de mange vinter- og sommerdæk.