Der er dømt gammeldags julehygge for alle pengene, når Vendsyssel Historiske Museum traditionen tro åbner dørene til Hjørring Julemarked i weekenden den 26. og 27. november kl. 11.00-16.00. Igen i år er museet i Museumsgade fyldt op med stande, og der er masser af aktiviteter og oplevelser for både store og små.
Af: Torben Vandsted //
Maya Halkjær har i 1,5 år haft Mygdal Hundesalon. I denne artikel kan du lære Maya bedre at kende, og høre om hendes dagligdag som hundefrisør.
Hos VORES Hjørring støtter vi de lokale erhverv i- og omkring byen. Derfor kan vi nu også løfte sløret for vores samarbejde med Sejlstrup Entreprenørforretning A/S og Vrå Mørtelværk. Vi vil fremadrettet agere lokalt talerør for virksomhederne og herunder kan du få et kort indblik i, hvilke services, de to nordjyske firmaer tilbyder.