Hjørring Kommune går sammen med organisationen Mentorbarn – relationer for livet, om at skabe bedre livsvilkår for udsatte børn og unge i kommunen med mangelfuldt eller sårbart netværk.
Hjørring Kommune og DGI Nordjylland har indgået et nyt toårigt projektsamarbejde, der skal få flere unge kvinder i alderen 16-24 år til at være en del af det stærke fællesskab i fritidslivet og fremme deres trivsel.
Lørdag 14. oktober starter Karmaklubben - et dansefestkoncept, jeg startede i København i 2008, sin nye i Hjørring med Vendelbohus som samarbejdspartner.
Selvom trivselskrisen raser, er der stadig masser af unge, der har overskud til at engagere sig frivilligt. I Videnskabsklubben er der ligefrem ventelister på at blive frivillig flere steder i landet – det gælder også i Hjørring.
… og din mening er vigtig. Hvad enten du er publikum, elsker at stå på en scene, eller selv skaber kunst. Kom og vær med til at forme den nye kulturpolitik i Hjørring Kommune.
Hjørring AIK Frem og Hjørring IF stod over for hinanden i et spændende lokalbrag i Frem Parken. Udeholdet, Hjørring IF, vandt dog kampen med en imponerende sejr på 3-5.