Festival Midt i Marts er tilbage med en musikalsk oplevelse, der spænder over flere genrer og præsenterer både lokale talenter og internationale navne. Arrangementet finder sted på Vendsyssel Teater i Hjørring og er åbent for alle interesserede.
Et varieret programDagen starter kl. 13 med Aalborg Symfoniorkesters Messingkvintet, der fremfører værker af Erik Sandberg og Eirik Moland. Samtidig kan man opleve den rumænskfødte klarinettist Horia Dumitrache med musik af irske Rebecca Saunders.
Kl. 14 byder på solopræstationer fra Jakob Bangsø på guitar med værker af Jens Astrup og Per Nørgård, samt cellisten Adam Wozniak, der også spiller musik af Jens Astrup.
Kl. 15 indtager talentelever og dramahold fra Hjørring Musiske Skole scenen med musik af Christofer Elgh og Ivan Olsen. Samtidig optræder percussionisten og komponisten Kasper Grøn med egne kompositioner, og En Nordjysk Kvartet spiller musik af Niels Chr. Rasmussen.
Festivalen afsluttes kl. 16 med en optræden af duoen Anne Sophie Andersen på violin og Henrik Knarborg Larsen på slagtøj. De vil fremføre musik af Santiago Rueda-García, Anne Sophie Andersen, David Mastikosa og Páll Ragnar Pálsson.
Praktisk informationDato: Lørdag den 15. marts 2025
Tid: Fra kl. 13.00
Sted: Vendsyssel Teater, Banegårdspladsen 4, 9800 Hjørring
Entré: 75 kr / 175 kr (partoutkort)
Billetter: Kan købes på dagen eller forud via Vendsyssel Teaters billetservice
Arrangør: Festival Midt i Marts
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her